Buffett o Bogle’u: „Nikt nie zrobił tyle dla inwestorów”

Słowa, które mówi Warren Buffett o Bogle’u są największym dowodem na to jak wielkim uznaniem cieszył się na świecie twórca pierwszego funduszu indeksowego i autor „Małej książki zdroworozsądkowego inwestowania.”

Bez wątpienia Warren Buffett jest dużo bardziej popularną postacią wśród polskich inwestorów niż John „Jack” Bogle. Jednak gdyby spojrzeć na wkład obu legend amerykańskiego rynku kapitałowego w życie drobnych inwestorów indywidualnych, to właśnie ten drugi zmienił realnie sposób w jaki inwestujemy. Jego fundusze indeksowe wywróciły rynek do góry nogami i niemal 50 lat temu rozpoczęły rewolucję, którą dzisiaj nazywamy „pasywną rewolucją” (jego publikację, najlepszą książkę o pasywnym inwestowaniu, polecaną na całym świecie, znajdziecie w wydawnictwie).

Znaleźliśmy fragment jednego z walnych zgromadzeń Berkshire Hathaway, w którym Buffett o Bogle’u wypowiada się jako o jednej z najważniejszych postaci rynku kapitałowego:

Buffett o Bogle’u w tłumaczeniu

Żeby zrozumieć dokładnie co mówi Buffett o Bogle’u, napisaliśmy tłumaczenie do tego video:

„Jest jeszcze jedna osoba, którą chciałbym Wam dzisiaj przedstawić i jestem przekonany, że tu jest. (…) To Jack Bogle, o którym wspominałem w raporcie rocznym. Jack Bogle zrobił prawdopodobnie więcej dla amerykańskich inwestorów niż jakikolwiek człowiek w kraju.

Fundusze indeksowe – to by się nie wydarzyło, gdyby nie Jack Bogle. Wiele osób mówiło o idei funduszy indeksowych, Paul Samuelson czy nawet Ben Graham, ale prawda była taka, że to nie leżało interesie branży inwestycyjnej Wall Street. Nie chcieli rozwijać pomysłu funduszu indeksowego, ponieważ radykalnie obniża to opłaty. Tak jak wspominaliśmy w niektórych w raportach, fundusze indeksowe zapewniły akcjonariuszom wynik lepszy niż ten osiągany przez profesjonalistów z Wall Street. Powodem tego było właśnie znaczne obniżenie kosztów.
Z pewnością niewiele osób oklaskiwało wtedy Jacka Bogle’a na Wall Street. Na początku był przedmiotem kpin i wielu ataków, a teraz mówimy o miliardach dolarów zgromadzonych w funduszach indeksowych. Z kolei w opłatach, widzimy kilka punktów bazowych w przypadku funduszy indeksowych, a kiedy mówimy o opłatach inwestycyjnych w przypadku wielu innych funduszy, są to wciąż setki punktów bazowych.

Ja szacuję, że Jack Bogle uratował dziesiątki… dziesiątki… miliardów dolarów w kieszeniach inwestorów indywidualnych bez wpływu na jakość wyników inwestycji, a z czasem te liczby wzrosną do setek miliardów.

W poniedziałek Jack będzie obchodził 88. urodziny, więc chciałem tylko życzyć mu wszystkiego najlepszego i podziękować w imieniu amerykańskich inwestorów!

I skoro 88. urodziny, to znaczy, że już za 2 lata będziesz kwalifikować się na stanowisko kierownicze w Berkshire Hathway 😊”

 

Buffett o Bogle

 

Pasywna rewolucja trwa

Słowa wypowiedziane przez Warrena Buffetta w 2017 roku pozostają aktualne, bo z roku na rok coraz więcej inwestorów sięga po fundusze indeksowe i ETF-y odzwierciedlające kluczowe indeksy szerokiego rynku, tym samym oszczędzając pieniądze na dużo niższych prowizjach.
W Polsce pasywna rewolucja rozwija się dopiero od kilku lat, ale już widać coraz większą świadomość i zainteresowanie funduszami pasywnymi. Jak pokazuje Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2022, regularnie przeprowadzane przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie ponad 40 proc. ankietowanych dokonało inwestycji w ETF-y. Jest to wyraźna zmiana wobec poprzednich lat – jest to wynik dwukrotnie wyższy niż w 2020 r. i czterokrotnie wyższy niż w 2018 r.

.
facebook instagram pinterest tiktok twitter youtube linkedin