Showing all 2 results
Psychologia to bardzo szeroka dziedzina, która łączy się z wieloma innymi kategoriami. Inteligencja finansowa, radzenie sobie z emocjami na rynku, próba zrozumienia psychologii tłumu czy rozumienie teorii ekonomii behawioralnej wpływającej na nasze decyzje zakupowe. Psychologia inwestowania łączy w sobie te wszystkie elementy i sprawia, że możemy być lepszymi inwestorami.
Zdaniem wielu rynkowych ekspertów i najlepszych inwestorów na świecie, psychologia inwestowania jest niekiedy ważniejszym elementem niż sam warsztat inwestycyjny. Może się okazać, że wybieramy doskonałe spółki, dobrze analizujemy fundamentalnie rynek, ale na koniec podejmujemy nieodpowiednie decyzje, ponieważ psychologia inwestowania jest naszym słabym ogniwem. Rola tej dziedziny wiedzy ewidentnie nabiera znaczenia i warto skorzystać z coraz szerszej dostępności książek i wykładów na ten temat.
Samo oszczędzanie czy zarządzanie pieniędzmi również łączy się z elementami psychologii i ten styk dwóch dziedzin określamy mianem ekonomii behawioralnej. Z kolei gdy inwestor poddawany jest silnej presji i działają na niego przeróżne czynniki emocjonalne na rynku finansowym, wtedy mówimy o psychologii inwestowania. W praktyce obie te dziedziny mocno się uzupełniają. W ostatnich latach dwóch ekonomistów dostało nagrody Nobla właśnie za odkrycia w tej dziedzinie, co jest naturalnym dowodem na wzrost znaczenia psychologii inwestowania i ekonomii behawioralnej nawet wśród naukowców.
Przez dziesięciolecia inwestorzy kładli głównie nacisk na analizowanie spółek, wykresów i czysto techniczne elementy. Dopiero z biegiem czasu, psychologia inwestowania nabrała dużo większego znaczenia, a książki o psychologii inwestowania zaczęły być uznawane za istotną literaturę na półce każdego inwestora. Do najważniejszych publikacji należą książki Morgana Housela, Daniela Kahnemana czy Nassima Taleba.