Konferencja Berkshire Hathaway: jak oglądać ją na żywo?

Coroczne walne zgromadzenie akcjonariuszy Berkshire Hathaway, spółki Warrena Buffetta odbywa się na początku maja. Na szczęście nie trzeba co roku latać do Omaha, żeby usłyszeć co Warren i Charlie mają do powiedzenia. Jak oglądać doroczną konferencję Berkshire Hathaway?

„Raz do roku Wall Street i inwestorzy właściwie z całego świata przyjeżdżają do Nebraski na walne zgromadzenie akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Sam Warren Buffett określa to spotkanie jako Woodstock świata finansów lub święto kapitalizmu. Nie są to bardzo oderwane od rzeczywistości porównania. Bo jak niby określić sytuację, w której 40 tysięcy miłośników inwestowania z różnych krajów zlatuje się do miasta w centrum Nebraski, żeby przez trzy dni słuchać o pieniądzach, rozmawiać o pieniądzach i wydawać pieniądze? Formalnie jest to walne zgromadzenie akcjonariuszy, ale z biegiem lat formuła rozbudowała się z kilku godzin do trzech dni świętowania, a z salki w firmowej stołówce przeniosła się do hali konferencyjnej, targowej i kilku dodatkowych lokalizacji porozrzucanych po całym Omaha.

Tysiące ludzi przylatują tam nie tyle po to, żeby dowiedzieć się, co się dzieje w Berkshire, ile po to, żeby podziękować Buffettowi. Dzięki niemu wielu z nich ma dzisiaj na rachunkach pokaźne sumy…” – tak zaczyna się trzeci rozdział „Śladami Warrena Buffetta„, w którym dokładnie opisujemy fenomen konferencji Berkshire Hathaway. Warto zobaczyć ją chociaż raz na żywo, jednak wcześniej można śmiało oglądać część dostępną dla całego świata – tę transmitowaną w sieci.

Będąc na miejscu, w Omaha, i słuchając całej sesji pytań i odpowiedzi, a później doczytując jeszcze raz transkrypcję, dostrzega się sporą wartość edukacyjną, która umyka kiedy bazujemy tylko na kilku artykułach prasowych. Warto poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się co faktycznie Buffett i Munger mieli do powiedzenia, jeśli uczycie się inwestować. To jedna konferencja w roku, która przypada wtedy, gdy w Polsce jest z reguły leniwy weekend majowy.

Jak wygląda konferencja Berkshire Hathaway?

Jedyna w pełni transmitowana część, na którą zwrócone są oczy całego świata to sesja pytań i odpowiedzi, która ma miejsce w sobotę i trwa ok. 6 godzin z jedną dłuższą przerwą w środku. To najważniejsza merytoryczna część spotkania, podczas której mamy do dyspozycji Warrena Buffetta i Charliego Mungera.

Oczywiście wyjazd do Omaha pokazał nam, że sesja pytań i odpowiedzi transmitowana na całym świecie to wisienka na torcie kilkudniowej imprezy. 3-dniowa konferencja Berkshire Hathaway, nazywana również woodstockiem kapitalizmu, to również:

  • Targi spółek z portfolio Berkshire Hathaway (shopping day)
  • Projekcja specjalnego filmu Berkshire Hathaway (zaraz przed transmitowaną sesją pytań i odpowiedzi)
  • Spotkanie akcjonariuszy w Borsheims (+ mecz ping-ponga)
  • Piknik akcjonariuszy przy Nebraska Furniture Markt
  • Noc steków w Gorat’s Steakhouse
  • Bieg inwestorów 5km

Z tego wszystkiego jesteśmy w stanie obejrzeć online najważniejszy element, czyli sesję pytań.

konferencja berkshire hathaway cnbc

Jak oglądać konferencję Berkshire Hathaway?

CNBC ma tu wyłączność na transmisję spotkania, więc nie macie co szukać innych źródeł. Transmisja rozpoczyna się i 9.45 ET czasu wschodniego. Oznacza to tyle, że dodajemy 6 godzin, więc w Polsce będzie wtedy godz. 15.45, tutaj znajduje się link do transmisji: CNBC/BRKLIVE

Wbrew pozorom, to nie jest tak, że Warren Buffett w czasie konferencji Berkshire Hathaway udziela bardzo wielu wywiadów i można to później wszędzie znaleźć. Wręcz przeciwnie, wyłączność na transmisję ma aktualnie CNBC, dzięki czemu przekaz jest bardzo kontrolowany.

Wywiadów udziela również wiceprezes Berkshire Hathaway, Charlie Munger. To jest niezłe wyzwanie dla samego Buffetta, który niekiedy musi tłumaczyć lub starać się nieco „zmiękczyć” bardzo ostre wypowiedzi przyjaciela.

Transkrypcje z konferencji

Dla bardziej zainteresowanych filozofią Warrena Buffetta, na wagę złota są późniejsze transkrypcje z sesji pytań i odpowiedzi. Są one robione każdego roku, więc zamiast nasłuchiwać w czasie transmisji na żywo, można dosłownie przeczytać zapis 6 godzin pytań i odpowiedzi kilka tygodni później. To ważne w kontekście umiejętności językowych. Przyznaję, że dobra znajomość angielskiego wcale nie załatwia sprawy – czasem naprawdę trzeba się wysilić, żeby dokładnie zrozumieć co powiedział Warren, a co Charlie. Do tego dochodzą nam jeszcze głosy pytających – w różnymi akcentami i wymową i pogłos mikrofonów. Łatwiej jest później doczytać wszystko z transkrypcji.

W sieci znajdziecie różne transkrypcje z poprzednich konferencji Berkshire Hathaway, ale kilka stron, które miało doskonale skatalogowane całe lata spotkań niestety już zniknęło z sieci. Zostaje nam szukanie nowych źródeł i specjalna strona z archiwum CNBC, która jest poszerzana o nowe materiały i często robi transkrypcje z wywiadów i czy wykładów.

Konferencja Berkshire Hathaway na Twitterze

Jeśli chcecie lepiej poczuć samą atmosferę imprezy i zobaczyć jak konferencja Berkshire Hathaway wygląda oczami akcjonariuszy, którzy są na miejscu, z pomocą przychodzi również Twitter – popularny wśród inwestorów na całym świecie. Można śledzić konkretne hasztagi i w wynikach wyszukiwania dobrać parametry tak, żeby wyszukiwało hasła:

#BRK2023 #warrenbuffett #buffett

Warto spędzić chwilę i poszperać na Twitterze – sami akcjonariusze wrzucają nie tylko fajne zdjęcia z konferencji, ale też ważne cytaty z sesji oraz linki do dodatkowych materiałów, których lektura może być wartościowa pod kątem nauki inwestowania.

Ostrożnie z mediami

Stanowczo odradzamy czytanie jedynie skrótów w mediach. W artykułach dziennikarze ograniczają się głównie do najbardziej kontrowersyjnych pytań lub najbardziej aktualnych tematów (np. bitcoin, stopy procentowe, wybory), gubiąc przy okazji bardzo istotne treści edukacyjne. Zdecydowanie warto obejrzeć samodzielnie całą sesję lub przeczytać transkrypcję z konferencji Berkshire Hathaway. Media mogą być dodatkiem, ale nie powinny być jedynym źródłem wiedzy w kontekście z dorocznym spotkaniem akcjonariuszy spółki Warrena Buffetta.

.
facebook instagram pinterest tiktok twitter youtube linkedin