Najważniejsza lekcja z nowego listu Warrena Buffetta

Nowy list Warrena Buffetta ukazał się 25 lutego 2023. To oczywiście coroczny list do akcjonariuszy, na który czeka wielu doświadczonych inwestorów. Nikt nie ma tak długiej historii na rynku i tak głębokiego spojrzenia jak on, dlatego te listy są czytane przez całą branżę finansową.

Początkowo chciałem napisać artykuł w stylu: kilku ważnych lekcji, jakie zawiera nowy list Warrena Buffetta, czyli co można z niego wyciągnąć. Znalazłem jednak zdanie, które jest dużo ważniejsze niż wszystkie inne:

„Na nasze wyniki złożył się tuzin naprawdę dobrych decyzji – mniej więcej jedna na pięć lat – i zapomniane czynniki wpierające długoterminowych inwestorów, takich jak Berkshire.”

 

Zaraz – najlepszy inwestor w historii mówi, że jest w stanie dokonywać wybitnie dobrych decyzji raz na kilka lat? Myślę, że naprawdę warto tu się zatrzymać i to z dwóch powodów:

warren buffett listy

Po pierwsze dlatego, że ludzie na szczycie najczęściej udają nieomylnych i wszechwiedzących. A gdy popełniają błędy (jak my wszyscy), to o nich nie mówią albo adresują je do kogoś innego. Na zdjęciu powyżej najciekawsza jest szuflada na dokumenty z napisem “za trudne” (TOO HARD). Mało kto jest w stanie przyznać się, że dla niego coś jest za trudne. A Buffett to robi i to wcale nie na pokaz – wielokrotnie mówił, że nie inwestuje w tematy, których nie rozumie.

Po drugie, to pokazuje jak wymagającą czynnością jest aktywne inwestowanie. Może się wydawać, że gdy osoby na poziomie Buffetta logują się do rachunku maklerskiego to rozstawiają wszystkich po kątach i ogrywają każdego. A tu okazuje się, że jak sam przyznaje, jest w stanie zrobić wybitnie dobrą inwestycję raz na wiele lat, a nie codziennie czy co miesiąc.

Myślę, że to duża lekcja pokory dla każdego kto twierdzi, że jest w stanie pokonać rynek.

Gdzie znaleźć nowy list Warrena Buffetta?

Pełną treść tego listu, jak i wszystkich sprzed kilkudziesięciu lat, można znaleźć na stronie berkshirehathaway.com. Są dostępne nie tylko dla akcjonariuszy, każdy nowy list Warrena Buffetta pojawia się co roku w pdf, a obszerne archiwum zawiera listy z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Więcej o listach Warrena pisaliśmy również w książce „Śladami Warrena Buffetta„, a kilka fragmentów listów  ubiegłych lat znajdziemy również w publikacji „Na sposób Warrena Buffetta„.

Autor: Przemysław Gerschmann  (52Notatki)

.
facebook instagram pinterest tiktok twitter youtube linkedin